Locally Grown Logo

🇺🇸 USDA Supported

Back to Just Been Laid Farm

/

Farms

/

Goose Eggs

/

Goose Eggs

Thumbnail image 1 for Goose Eggs
Thumbnail image 2 for Goose Eggs
Goose Eggs

Goose Eggs

$2.50/unit

Out of stock

Did you know that geese only lay about 40 eggs per year, usually in the spring! Discover the exceptional quality of our goose eggs, perfect for elevating your baking. With a higher yolk-to-white ratio and increased fat content, these eggs bring unparalleled richness and moisture to pastries, cakes, and custards. Their thick consistency ensures a robust batter, ideal for crafting decadent sweet breads and homemade pasta. One large goose egg equates to about three chicken eggs, offering a unique texture to your culinary creations. Adjust for a lighter texture by incorporating an extra chicken egg white, and experience the difference that fresh, locally-sourced goose eggs can make. These are only available sporadically, so check back often!

QUANTITY

1


Pickup

Just Been Laid Farm - weekly Saturday pickup

Perris, California

Saturday 8:00 AM–8:00 PM

Wednesday 10:00 AM–7:00 PM

Friday 10:00 AM–7:00 PM

Reviews from Just Been Laid Farm customers

S

Sherry M

October 13, 2026

5.0

Beautiful eggs!

T

Tammylamb

October 12, 2026

5.0


All pickup & delivery locations

1 location available

Just Been Laid Farm - weekly Saturday pickup

Perris, California

Next available:

Oct 17 (Saturday)

Oct 21 (Wednesday)

Oct 23 (Friday)

Out of stock

More products from Just Been Laid Farm

Brown/Blue Pasture Raised Eggs

Brown/Blue Pasture Raised Eggs

$8.00/unit

Avacado $5/dozen

Avacado $5/dozen

$5.00/unit

Green Perilla/Shiso

Green Perilla/Shiso

$3.00/unit

Lemongrass

Lemongrass

$3.00/unit

Longevity Spinach

Longevity Spinach

$3.00/unit

Fresh Thyme

Fresh Thyme

$2.50/unit

Fresh Sage

Fresh Sage

$2.50/unit

Fresh Basil

Fresh Basil

$2.50/unit

Green Onion Seeds, 50 seeds

Green Onion Seeds, 50 seeds

$3.00/unit

Chinese Pink Celery Seeds, 50 seeds

Chinese Pink Celery Seeds, 50 seeds

$5.00/unit

Smooth Agave Plant $5/each

Smooth Agave Plant $5/each

$5.00/unit

Gardening Class

Gardening Class

$100.00/unit

Chicken Keeping Class

Chicken Keeping Class

$100.00/unit

Rasing Monarch Butterflies Class

Rasing Monarch Butterflies Class

$45.00/unit

Monarch Rasing Kit

Monarch Rasing Kit

$40.00/unit

Locally grown logo

Locally grown believes in fostering sustainable and responsible food choices.

Download on the App StoreGet it on Google Play

Contact

Raleigh, NC

ja@locallygrown.app

Blog